CALENDAR

 JOIN WIZARD    USAV Medical/Waiver  - JOIN USAV - JOIN AAU

CLICK HERE FOR MORE INFORMATION ABOUT 2019/2020 CLUB SEASON

  • ********SCROLL DOWN FOR CALENDAR***************************
  • CANNOT COMMIT TO TRAVEL – JOIN OUR PRACTICE PROGRAM        
  • ** Address: 7259 S MILITARY TRL LAKE WORTH FL 33463 **
  • TRINITY CHRISTIAN ACADEMY Direction here
    CONTACT: COACH MERLIN THELEUS 561 633-9351
5 years

We are a member club of the Florida Region of USA Volleyball. As a player you may stop any unwanted contact from a club representative by simply asking (either verbally or in writing) that all contact cease. Any player believing a club representative of any Florida Region volleyball club has been intimidating, harassing, or acted inappropriately in any manner of contact or recruiting should contact the Florida Region office at (352) 742-0080.

Jan
11
Sat
Season Opener Deerfield
Jan 11 @ 8:00 AM – 9:00 PM

Click here for directions DS S PLEX. 3650 SW 10TH ST DEERF

Tournament Schedule

Saturday: Team – BLUE **** Liberos – WHITE (if applicable check with your coach)

Sunday: Team – WHITE ****LIBEROS – BLUE.

 

COURT 1

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

8:00 AM

Wizard 12

Kara/Merlin

Tribe 12 Moni

 

 

 

9:00 AM

 

Tribe 12 Shelb

 

 

 

10:00 AM

Tribe S

Tribe M

Wizard 12

 

 

12:00 or 1:00PM

 

 

 

Wizard vs …?

 

Sunday 12

10 AM – 12:00 PM

 

 

 

 

TDB

COURT 2  – 3 – 4

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

Hailey/Jeannie/Me

Wizard 13

 

 

 

 

9:00 AM /3

 

DS Elite 13

 

 

 

10:00 AM / 3

 

Blue Tide 13

 

 

 

11:00 AM /3

 

Break

 

 

 

12:00 PM / 3

Tribe 13 E

DS Elite 13 Blue

Wizard 13

 

 

1:00 PM

 

Suns 13

 

 

 

2:00 PM

Tribe 13 G

Tribe 13 E

Wizard 13

 

 

 

 

 

 

 

 

SUNDAY 12

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

Hailey/Jeannie/Me

Wizard 13

 

 

 

 

8:00 AM /3

 

Rockets

 

 

 

10:00 AM / 3

 

Tribe 13 Es

 

 

 

11:00 AM /3

 

Break

 

 

 

12:00 PM / 3

 

Tribe 13 G

 

 

 

1:00 PM

Wizard 13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COURT 1

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

Kily/Filipe/Merlin

Wizard 15K

 

 

 

 

3:30 PM

 

 

Wizard 15K

 

 

4:30 PM

 

Suns 15

 

 

 

5:30 PM

 

Tribe M 16

 

 

 

7:30 PM

 

 

 

?

 

8:30 PM

 

 

 

?

 

8:30 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COURT 3 – 4

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

Filipe/Merlin

Wizard 1415F

 

 

 

 

3:30 PM /3

 

Rockets 15

 

 

 

4:30 PM /3

 

Tribe 15 Kim

 

 

 

5:30 PM /4

 

Ds Elite 15

 

 

 

7:30 PM /4

 

Suns 16

 

 

 

8:30 PM /4

Tribe 15

DS Elite

Wizard 1415F

 

 

8:30 PM /4

Suns 16

Rockets

Wizard 1415F

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COURT 1

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

Kily/Filipe/Merlin

Wizard 15K

 

 

 

 

3:30 PM

 

 

Wizard 15K

 

 

4:30 PM

 

Suns 15

 

 

 

5:30 PM

 

Tribe M 16

 

 

 

7:30 PM

 

 

 

?

 

8:30 PM

 

 

 

?

 

8:30 PM

 

 

 

 

 

Jan
12
Sun
Season Opener Deerfield
Jan 12 @ 8:00 AM – 9:00 PM

Click here for directions DS S PLEX. 3650 SW 10TH ST DEERF

Tournament Schedule

Saturday: Team – BLUE **** Liberos – WHITE (if applicable check with your coach)

Sunday: Team – WHITE ****LIBEROS – BLUE.

 

COURT 1

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

8:00 AM

Wizard 12

Kara/Merlin

Tribe 12 Moni

 

 

 

9:00 AM

 

Tribe 12 Shelb

 

 

 

10:00 AM

Tribe S

Tribe M

Wizard 12

 

 

12:00 or 1:00PM

 

 

 

Wizard vs …?

 

Sunday 12

10 AM – 12:00 PM

 

 

 

 

TDB

COURT 2  – 3 – 4

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

Hailey/Jeannie/Me

Wizard 13

 

 

 

 

9:00 AM /3

 

DS Elite 13

 

 

 

10:00 AM / 3

 

Blue Tide 13

 

 

 

11:00 AM /3

 

Break

 

 

 

12:00 PM / 3

Tribe 13 E

DS Elite 13 Blue

Wizard 13

 

 

1:00 PM

 

Suns 13

 

 

 

2:00 PM

Tribe 13 G

Tribe 13 E

Wizard 13

 

 

 

 

 

 

 

 

SUNDAY 12

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

Hailey/Jeannie/Me

Wizard 13

 

 

 

 

8:00 AM /3

 

Rockets

 

 

 

10:00 AM / 3

 

Tribe 13 Es

 

 

 

11:00 AM /3

 

Break

 

 

 

12:00 PM / 3

 

Tribe 13 G

 

 

 

1:00 PM

Wizard 13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COURT 1

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

Kily/Filipe/Merlin

Wizard 15K

 

 

 

 

3:30 PM

 

 

Wizard 15K

 

 

4:30 PM

 

Suns 15

 

 

 

5:30 PM

 

Tribe M 16

 

 

 

7:30 PM

 

 

 

?

 

8:30 PM

 

 

 

?

 

8:30 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COURT 3 – 4

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

Filipe/Merlin

Wizard 1415F

 

 

 

 

3:30 PM /3

 

Rockets 15

 

 

 

4:30 PM /3

 

Tribe 15 Kim

 

 

 

5:30 PM /4

 

Ds Elite 15

 

 

 

7:30 PM /4

 

Suns 16

 

 

 

8:30 PM /4

Tribe 15

DS Elite

Wizard 1415F

 

 

8:30 PM /4

Suns 16

Rockets

Wizard 1415F

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COURT 1

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

Kily/Filipe/Merlin

Wizard 15K

 

 

 

 

3:30 PM

 

 

Wizard 15K

 

 

4:30 PM

 

Suns 15

 

 

 

5:30 PM

 

Tribe M 16

 

 

 

7:30 PM

 

 

 

?

 

8:30 PM

 

 

 

?

 

8:30 PM

 

 

 

 

 

PRACTICE TEAM U12 THRU U16
Jan 12 @ 1:00 PM – 2:45 PM
U16M
Jan 12 @ 2:00 PM – 4:00 PM
Jan
15
Wed
Pract.Team U14 – U16
Jan 15 @ 6:00 PM – 7:45 PM
U1415F/U15K
Jan 15 @ 6:15 PM – 8:15 PM
U16M
Jan 15 @ 7:15 PM – 9:15 PM
Jan
16
Thu
U11/12K U13H U12/13 Prac/Team
Jan 16 @ 7:15 PM – 9:00 PM
U16M
Jan 16 @ 7:15 PM – 9:15 PM
Jan
18
Sat
U1415F -U15K –
Jan 18 @ 1:30 PM – 3:30 PM