CALENDAR

As you know, USA Volleyball has issued a statement on their website recommending that all volleyball activities to be temporarily suspended or canceled. Wizard Volleyball Academy will be abiding by the current USAV and health experts recommendation. We have made this decision to safeguard the well being of our young athletes and their families. We hope this crisis will be very brief; we intend to resume all wizard practices the week of April 15th if it becomes safe for all concerned. All missed practices will be rescheduled.

CLICK HERE FOR MORE INFORMATION ABOUT 2019/2020 CLUB SEASON

  • TRINITY CHRISTIAN ACADEMY Direction here
  • 7259 S MILITARY TRL LAKE WORTH FL 33463 **
  • CONTACT: COACH MERLIN THELEUS 561 633-9351

Dear Wizard members, friends and families,

Jan
10
Fri
Pract/Team U12/13
Jan 10 @ 6:00 PM – 7:30 PM
U11/12K – U12/13H
Jan 10 @ 6:20 PM – 8:20 PM
U1415F/U15K
Jan 10 @ 7:30 PM – 9:15 PM
Jan
11
Sat
Season Opener Deerfield
Jan 11 @ 8:00 AM – 9:00 PM

Click here for directions DS S PLEX. 3650 SW 10TH ST DEERF

Tournament Schedule

Saturday: Team – BLUE **** Liberos – WHITE (if applicable check with your coach)

Sunday: Team – WHITE ****LIBEROS – BLUE.

 

COURT 1

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

8:00 AM

Wizard 12

Kara/Merlin

Tribe 12 Moni

 

 

 

9:00 AM

 

Tribe 12 Shelb

 

 

 

10:00 AM

Tribe S

Tribe M

Wizard 12

 

 

12:00 or 1:00PM

 

 

 

Wizard vs …?

 

Sunday 12

10 AM – 12:00 PM

 

 

 

 

TDB

COURT 2  – 3 – 4

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

Hailey/Jeannie/Me

Wizard 13

 

 

 

 

9:00 AM /3

 

DS Elite 13

 

 

 

10:00 AM / 3

 

Blue Tide 13

 

 

 

11:00 AM /3

 

Break

 

 

 

12:00 PM / 3

Tribe 13 E

DS Elite 13 Blue

Wizard 13

 

 

1:00 PM

 

Suns 13

 

 

 

2:00 PM

Tribe 13 G

Tribe 13 E

Wizard 13

 

 

 

 

 

 

 

 

SUNDAY 12

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

Hailey/Jeannie/Me

Wizard 13

 

 

 

 

8:00 AM /3

 

Rockets

 

 

 

10:00 AM / 3

 

Tribe 13 Es

 

 

 

11:00 AM /3

 

Break

 

 

 

12:00 PM / 3

 

Tribe 13 G

 

 

 

1:00 PM

Wizard 13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COURT 1

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

Kily/Filipe/Merlin

Wizard 15K

 

 

 

 

3:30 PM

 

 

Wizard 15K

 

 

4:30 PM

 

Suns 15

 

 

 

5:30 PM

 

Tribe M 16

 

 

 

7:30 PM

 

 

 

?

 

8:30 PM

 

 

 

?

 

8:30 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COURT 3 – 4

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

Filipe/Merlin

Wizard 1415F

 

 

 

 

3:30 PM /3

 

Rockets 15

 

 

 

4:30 PM /3

 

Tribe 15 Kim

 

 

 

5:30 PM /4

 

Ds Elite 15

 

 

 

7:30 PM /4

 

Suns 16

 

 

 

8:30 PM /4

Tribe 15

DS Elite

Wizard 1415F

 

 

8:30 PM /4

Suns 16

Rockets

Wizard 1415F

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COURT 1

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

Kily/Filipe/Merlin

Wizard 15K

 

 

 

 

3:30 PM

 

 

Wizard 15K

 

 

4:30 PM

 

Suns 15

 

 

 

5:30 PM

 

Tribe M 16

 

 

 

7:30 PM

 

 

 

?

 

8:30 PM

 

 

 

?

 

8:30 PM

 

 

 

 

 

Jan
12
Sun
Season Opener Deerfield
Jan 12 @ 8:00 AM – 9:00 PM

Click here for directions DS S PLEX. 3650 SW 10TH ST DEERF

Tournament Schedule

Saturday: Team – BLUE **** Liberos – WHITE (if applicable check with your coach)

Sunday: Team – WHITE ****LIBEROS – BLUE.

 

COURT 1

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

8:00 AM

Wizard 12

Kara/Merlin

Tribe 12 Moni

 

 

 

9:00 AM

 

Tribe 12 Shelb

 

 

 

10:00 AM

Tribe S

Tribe M

Wizard 12

 

 

12:00 or 1:00PM

 

 

 

Wizard vs …?

 

Sunday 12

10 AM – 12:00 PM

 

 

 

 

TDB

COURT 2  – 3 – 4

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

Hailey/Jeannie/Me

Wizard 13

 

 

 

 

9:00 AM /3

 

DS Elite 13

 

 

 

10:00 AM / 3

 

Blue Tide 13

 

 

 

11:00 AM /3

 

Break

 

 

 

12:00 PM / 3

Tribe 13 E

DS Elite 13 Blue

Wizard 13

 

 

1:00 PM

 

Suns 13

 

 

 

2:00 PM

Tribe 13 G

Tribe 13 E

Wizard 13

 

 

 

 

 

 

 

 

SUNDAY 12

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

Hailey/Jeannie/Me

Wizard 13

 

 

 

 

8:00 AM /3

 

Rockets

 

 

 

10:00 AM / 3

 

Tribe 13 Es

 

 

 

11:00 AM /3

 

Break

 

 

 

12:00 PM / 3

 

Tribe 13 G

 

 

 

1:00 PM

Wizard 13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COURT 1

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

Kily/Filipe/Merlin

Wizard 15K

 

 

 

 

3:30 PM

 

 

Wizard 15K

 

 

4:30 PM

 

Suns 15

 

 

 

5:30 PM

 

Tribe M 16

 

 

 

7:30 PM

 

 

 

?

 

8:30 PM

 

 

 

?

 

8:30 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COURT 3 – 4

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

Filipe/Merlin

Wizard 1415F

 

 

 

 

3:30 PM /3

 

Rockets 15

 

 

 

4:30 PM /3

 

Tribe 15 Kim

 

 

 

5:30 PM /4

 

Ds Elite 15

 

 

 

7:30 PM /4

 

Suns 16

 

 

 

8:30 PM /4

Tribe 15

DS Elite

Wizard 1415F

 

 

8:30 PM /4

Suns 16

Rockets

Wizard 1415F

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COURT 1

Teams

Opponent

Assignment

Crossover

Silver / Gold

Kily/Filipe/Merlin

Wizard 15K

 

 

 

 

3:30 PM

 

 

Wizard 15K

 

 

4:30 PM

 

Suns 15

 

 

 

5:30 PM

 

Tribe M 16

 

 

 

7:30 PM

 

 

 

?

 

8:30 PM

 

 

 

?

 

8:30 PM

 

 

 

 

 

PRACTICE TEAM U12 THRU U16
Jan 12 @ 1:00 PM – 2:45 PM
U16M
Jan 12 @ 2:00 PM – 4:00 PM
Jan
15
Wed
Pract.Team U14 – U16 POSTPONED
Jan 15 @ 6:00 PM – 7:45 PM
U1415F/U15K POSTPONED
Jan 15 @ 6:00 PM – 8:15 PM
U16M POSPONED
Jan 15 @ 6:45 PM – 9:00 PM